Tarihçe | Güvenli Sınav, Gözetimli Sınav, Dijital Öğrenme
2011 - Mersin Teknopark

KC TEK, 2011 yılında Mersin Teknopark’ta bir grup eğitim teknolojileri uzmanı ve yazılım geliştiricisi tarafından kurulmuştur. Eğitimde teknolojinin güçlü bir etki yaratma potansiyelini fark ederek, öğrenme deneyimini daha erişilebilir ve etkili hale getirme vizyonuyla yola çıkılmıştır. Eğitim teknolojilerinin yanı sıra anket ve geri bildirim süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirmek için anket sistemleri de geliştirilmeye başlanmıştır.

2019 - Netcom

KC TEK, 2019 yılında Netcom şirketinin çatısı altına girmiştir. Netcom, 1986 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk ve en tecrübeli bilişim firmalarından birisi olarak 30 yılı aşkın süredir bilişim sektöründe, zamanın taleplerine göre değişik hizmetler vermektedir. Böylece, KC TEK Netcom’un teknoloji ve hizmet alanlarındaki güçlü altyapısından yararlanarak özel çözümler sunma kapasitesine sahip olmuştur.

2019 - Kayseri Teknopark AR-GE Ofisi

Türkiye'nin en büyük teknoparkları arasında yer alan Kayseri Erciyes Teknopark’ta ihtiyaca yönelik yeni ve gelişmiş çözümler üretmek üzere yaklaşık 30 kişilik ekiple 1000 m2 alana sahip AR-GE ofisi kurulmuştur.

2020 - Ankara Satış Ofisi

2020 yılında, profesyonel satış ekibinin yerel pazarlarda daha etkili olabilmesi, müşteri taleplerine daha hızlı yanıt verebilmesi ve hedef müşteri kitlesine kolay ulaşabilmesi amacıyla stratejik bir konuma sahip olan Ankara’da yeni bir satış ofisi kurulmuştur.

2021 - Gebze Bilişim Vadisi Merkez Ofisi

KC TEK 2021 yılında; genel yönetimini, stratejik planlamasını, operasyonlarını ve kurumsal hizmetlerini yönetmek üzere merkez ofisini Gebze Bilişim Vadisine taşımıştır.
Bu süreçte AR-GE ekibi tarafından yapay zeka tabanlı güvenli sınav sistemi ve dijital öğrenme sistemlerini güçlendirmek, müşteri memnuniyetini artırmak, rekabet avantajı sağlamak ve şirketin uzun vadeli başarısını desteklemek için bir dizi stratejik faaliyetler sürdürülmüştür.

2022 - Taşkent Satış ve AR-GE Ofisi (Özbekistan)

KC TEK 2022 yılında; mevcut Özbekistan müşterilerine yakından hizmet verebilmek, yeni pazarlara açılmak ve yerel varlıklarını artırmak, aynı zamanda uluslararası rekabet avantajı elde etme ve küresel müşteri kitlesine ulaşmak için stratejik bir adım atmış ve Özbekistan Taşkent ofisini kurmuştur.